2259 26.04.2024 11:25:02 Odpovězeno

ockovaní neštovice doplnění

Děkuji Vám za odpověď u minulého dotazu na očkování neštovic, z nějakého důvodu mi nejde komentovat a tak píši do nového příspěvku. Pediatrička argumentovala tím, že vakcína, není stoprocentní. Tím pádem sice může dítě ochránit, ale při nákaze v dospělosti, to pak může být problém. Že když necháme očkovat, přijdeme tím o možnost vytvořit dítěti celoživotní imunitu. To, že není vakcína stoprocentní jsem četla, ale pochopila jsem to tak, že slibuje lehký průběh při případné nákaze jak v dětství, tak v dospělosti. Jak tomu tedy prosím je? Jsem teď rozpolcena mezí tím, nechat dítě nemoc prodělat a riskovat možnost těžšího průběhu a mezitím dítě naočkovat a riskovat ještě těžší průběh v dospělosti. Jestli to nevyjde dost nastejno. Moc děkuji za váš názor v odpovědi.
MUDr. Marek Horák MUDr. Marek Horák - Dobrý den, ano, argument možného poklesu imunity v dospělosti u neštovic se objevuje, ale zkušenosti např. z USA, kde se proti tomuto onemocnění očkuje ve velkém již cca 30 let, tyto obavy nepotvrzují - nejsou tam hlášeny jakkoli významné počty průlomových infekcí u dříve očkovaných. I v případě poklesu protilátek si imunitní systém to, že se kdysi setkal s vakcínou, "pamatuje" a při eventuálním kontaktu s nákazou dokáže rychle reagovat. Každý takovýto kontakt pak vlastně působí jako přirozené přeočkování. A konečně, nic nebrání tomu u syna případně v dospělosti zkontrolovat hladinu protilátek a v krajním případě jednou dávkou přeočkovat.

Vakcína opět dostupná

Kombinovaná vakcína proti dávivému (černému) kašli, tetanu a záškrtu je opět dostupná a na toto očkování se lze objednávat.

24.4.2024

Výpadek vakcíny proti tetanu, záškrtu, dávivému kašli a obrně

Po předchozích výpadcích třívalentních očkovacích látek proti tetanu, záškrtu a dávivému kašli došlo bohužel i k celostátnímu výpadku náhradní čtyřvalentní vakcíny. V tuto chvíli tak není dostupná žádná vakcína proti dávivému kašli. Dle informací SÚKL je předpokládaný termín obnovení dodávek v květnu.

9.4.2024

Očkování proti RS virům pro těhotné

Nově nabízíme možnost očkování proti RS virům i pro těhotné ženy. Smyslem je ochrana dítěte mateřskými protilátkami v prvních měsících života. Vhodná doba pro očkování je 24. - 36. TT.

15.3.2024

Očkování proti tetanu, záškrtu a dávivému kašli

Kvůli nepříznivé epidemiologické situaci doporučujeme zejména osobám s rizikovými faktory očkování proti dávivému kašli. Třívalentní vakcíny mají nyní výpadek, je ale nově možno se objednat na čtyřvalentní vakcínu proti tetanu, záškrtu, dávivému kašli a obrně. Očkování je doporučováno i těhotným ženám ve 27. - 36. TT.

15.3.2024

Změny v ceníku očkování

Od 1. 1. 2024 platí nový ceník očkování, který je přístupný zde. Nové ceny budou platit i pro již objednaná očkování.

19.12.2023

Očkování proti RS virům

V naší ordinaci jsme zahájili očkování proti RS virům (původcům závažných infekcí dýchacích cest včetně zápalů plic). Vakcinace je určená pro osoby od 60 let věku včetně.

3.11.2023

Očkování proti chřipce

V naší ordinaci jsme zahájili očkování proti chřipce na letošní sezónu. Od října bude možné i očkování klientů našich smluvních pojišťoven s plnou úhradou ze ZP - osob od 65 let věku včetně, zdravotníků (s potvrzením zaměstnavatele) a chronicky nemocných (s potvrzením ošetřujícího lékaře).

26.09.2023

Očkování proti Covidu-19

Proti Covidu-19 již očkujeme novou vakcínou Comirnaty Omicron XBB.1.5 (Pfizer). Očkování je stále plně hrazeno ze ZP pro klienty VŠECH pojišťoven. Od října máme k vakcinaci proti Covidu pravidelně vyhrazeny středy; objednávat se je možno přes Centrální rezervační systém nebo telefonicky.

26.09.2023

 
Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě
Partyzánské nám. 7, 702 00 Ostrava, tel.: 596 200 111, fax: 596 118 661, podatelna@zuova.cz, Datová schránka: pubj9r8,
Bankovní spojení: č.ú. 3235761/0710, IČ: 71009396, DIČ: CZ71009396