1494 13.12.2018 23:02:03 Odpovězeno

Očkování MMR u dětí

Dobrý den, prosím o zodpovězení mého dotazu, který bude možná cenný i pro další rodiče. Jsem si vědoma toho, že děti neočkujete, nicméně můj dotaz je myslím dostatečně všeobecný. Čeká nás očkování MMR ve věku 18 měsíců naší dcery. Zvažujeme odklad do dovršení 24 měsíců. Dočetli jsme se, že vakcína posiluje specifickou imunitu očkovaného (proti nemocem, proti kterým je určena), ale zároveň na 1-6 měsíců oslabuje nespecifickou imunitu. Což na zimní období není úplně žádoucí. Je tomu tak? Dále se chceme optat, jestli alespoň statisticky platí, že dvouletý organizmus lépe snese aplikaci "živé vakcíny" než o 1/2 mladší stále se vyvíjející organizumus. (je jasné, že ve věku 2 let není vývoj ukončen, ale i tak je dítě starší). Jak velký je problém pro obecné zdraví, když dítě očkujeme o něco později (do MŠ ji dávat nemíníme), zda existují opravdu reálná rizika onemocnění výše uvedenými chorobami. Věřím, že jako očkovací centrum máte čerstvé informace o výskytu těchto nemocí. Dcera je jinak očkovaná zákonným očkováním, plus Rotateq a Prevenar 13. Takže a priori proti očkování nejsme. Tato očkování nesla velmi dobře, bez jakýchkoliv vedlejších účinků. Děkuji pěkně za odpověď a co možná nezávislý názor.
MUDr. Anna Přívorová MUDr. Anna Přívorová - Očkování MMR poskytuje opravdu velmi kvalitní ochranu. A s tím dlouhodobým snížením imunity to také není tak, jak píšete. Největším problémem u nás, v Evropě i ve světě je v současné době návrat zvýšeného počtu onemocnění spalničkami. Právě ty patří mezi nákazy přenášené vzduchem a v zimním období se šíří velmi snadno a ze všech tří nákaz, proti kterým se touto vakcínou očkuje, jsou nejzávažnější. Zvažte i tento aspekt. A ochrana po dalším půl roce nebude kvalitnější než při očkování nyní. Rozhodnutí je opravdu jen na vás; vše, co jsem napsala je jen teorie. Doporučuji ať si promluvíte s vaším pediatrem, který dcerku zná a dobře ví, co je pro ni nejlepší.

Omezení provozu

Ve dnech 21. a 22. 5. 2026 bude brněnská ordinace uzavřena z důvodu účasti na odborné konferenci. Děkujeme za pochopení.

5.5.2026

Nové vakcíny Capvaxive a Ixchiq

Vakcína Capvaxive je určena k očkování proti pneumokokovým infekcím. Je vhodná i pro osoby dříve proti pneumokokům očkované (rozšiřuje dosavadní úroveň ochrany); od 65 let je plně hrazena ze ZP. Vakcína Ixchiq chrání proti virové horečce chikungunya.

5.5.2026

Objednávání na očkování proti covidu

Nově již neprobíhá přes Centrální rezervační systém, ale běžným způsobem - on-line rezervací nebo telefonicky.

5.5.2026

Jsme ve smluvním vztahu se všemi ZP

Očkování hrazená ze zdravotního pojištění tak u nás již mohou absolvovat všichni klienti s platným zdravotním pojištěním v ČR bez rozdílu zdravotní pojišťovny, pokud splňují příslušné věkové, zdravotní nebo profesní indikace.

2.7.2025

...a nebude už toho očkování moc?

Tak zní jedna z nejčastějších otázek, kterou od našich klientů dostáváme. Obavy ale nejsou na místě, jak si můžete přečíst v tomto článku.

5.2.2025


 
Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě
Partyzánské nám. 7, 702 00 Ostrava, tel.: 596 200 111, fax: 596 118 661, podatelna@zuova.cz, Datová schránka: pubj9r8,
Bankovní spojení: č.ú. 3235761/0710, IČ: 71009396, DIČ: CZ71009396