990 29.12.2012 19:55:40 Odpovězeno

Sri lanka v těhotenství

Vážená paní doktorko, již několikrát jsem využil Vašich služeb při cestách do asie. Nyní bych Vás rád poprosil o radu týkající se očkování v těhotenství. S mojí přítelkyní zvažujeme cestu na Sri lanku v únoru. Přítelkyně je 84 ročník a začátkem února bude v 16 týdnu těhotenství, nyní má očkování pouze proti tetanu. Vzhledem k tomu, že se v těhotensví takové očkování nedoporučuje, rádi bychom požádali o Váš názor. Stejně tak,o návrh jiné možné "tropické" destinaci, kde bychom se nevystavovali nebezpečí. Děkuji za Váš čas a názor, s pozdravem Luboš F.
MUDr. Anna Přívorová MUDr. Anna Přívorová - Opravdu bych Vám v této situaci žádné očkování nedoporučila. Nevím, jak se chystáte trávit dovolenou, jestli to má být pouze odpočinkový pobyt u moře nebo cestování. Raději bych asi na Vašem místě volila první variantu spojenou max. s krátkými výlety do centrální části Sri Lanky a pobytem na jihozápadním pobřeží. Počítejte však s komáry a pro jistotu si vezměte vhodné repelenty - v dané oblasti nejde tak ani o malárii, větším rizikem je horečka dengue a stejně důležité je i vhodné oblečení, pokud nejste přímo na pláži. A moc se nelekejte, horečka dengue je v současné době všude, kde je teplo. Pokud jste se rozhodli cestovat, není Sri Lanka nejhorší volba.

Omezení provozu

Ve dnech 21. a 22. 5. 2026 bude brněnská ordinace uzavřena z důvodu účasti na odborné konferenci. Děkujeme za pochopení.

5.5.2026

Nové vakcíny Capvaxive a Ixchiq

Vakcína Capvaxive je určena k očkování proti pneumokokovým infekcím. Je vhodná i pro osoby dříve proti pneumokokům očkované (rozšiřuje dosavadní úroveň ochrany); od 65 let je plně hrazena ze ZP. Vakcína Ixchiq chrání proti virové horečce chikungunya.

5.5.2026

Objednávání na očkování proti covidu

Nově již neprobíhá přes Centrální rezervační systém, ale běžným způsobem - on-line rezervací nebo telefonicky.

5.5.2026

Jsme ve smluvním vztahu se všemi ZP

Očkování hrazená ze zdravotního pojištění tak u nás již mohou absolvovat všichni klienti s platným zdravotním pojištěním v ČR bez rozdílu zdravotní pojišťovny, pokud splňují příslušné věkové, zdravotní nebo profesní indikace.

2.7.2025

...a nebude už toho očkování moc?

Tak zní jedna z nejčastějších otázek, kterou od našich klientů dostáváme. Obavy ale nejsou na místě, jak si můžete přečíst v tomto článku.

5.2.2025


 
Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě
Partyzánské nám. 7, 702 00 Ostrava, tel.: 596 200 111, fax: 596 118 661, podatelna@zuova.cz, Datová schránka: pubj9r8,
Bankovní spojení: č.ú. 3235761/0710, IČ: 71009396, DIČ: CZ71009396