Informace o tasemnici

Taenia saginata, Tasemnice bezbranná

Tasemnice bezbranná se vyskytuje kosmopolitně a dorůstá obvykle 3 – 10 metrů délky, hlavička tasemnice je vybavena 4mi přísavkami, prostřednictvím kterých drží v tenkém střevě definitivního hostitele - člověka. Důležitou skutečností je, že člověk může být pro tuto tasemnici pouze definitivním hostitelem, ne mezihostitelem, tak jak je tomu u její příbuzné Taenia solium, Tasemnice dlouhočlenné.

Mezihostitelem, ve kterém se vyvíjí larvální stádium - boubel, je zde skot. Mezihostitel se nakazí vajíčky, která spolu s články vylučuje nakažený člověk a která ve vnějším prostředí za příznivých podmínek velmi dobře, i několik měsíců, přežívají. Po pozření vajíčka se z něj uvolňuje larva, která se stěnou střevní dostane do krevního oběhu a odtud do svaloviny mezihostitele. Ve svalovině se vytvoří asi 10 mm velký cysticerkus (= cysticerkus bovis = boubel), který je zdrojem infekce pro člověka při pojídání syrového nebo nedostatečně tepelně upraveného masa (např. tatarský biftek).

Po pozření nedostatečně tepelně upraveného masa se z cysticerku uvolní hlavička tasemnice (skolex), přichytí se sliznice stěny střevní a začne produkovat články (proglotidy). Zralé články s vajíčky jsou vylučovány se stolicí nebo i mimo defekaci. Články mohou dokonce vykazovat omezený pohyb. Vajíčka jsou pak zdrojem infekce pro skot.

Prevencí je tedy nekonzumovat syrové nebo nedostatečně tepelně upravené maso.

Nákaza nejčastěji probíhá bezpříznakově, může se vyskytnout dráždění střeva, hubnutí, průjem či zácpa. Prepatentní perioda (= doba od vstupu infekčního stádia do organismu hostitele až do prvních příznaků infekce, což je zde obvykle vylučování článků/vajíček tasemnice) je zde přibližně 2 -3 měsíce a tasemnice může přežívat ve střevě člověka řadu let.

Při podezření na nákazu je důležité prohlížet stolici, zdali v ní nejsou uvolněné články, které připomínají uvařené široké nudle. Pokud takový nález pacient učiní, je důležité článek přinést do parazitologické laboratoře k určení (článek vkládáme s několika kapkami vody do zkumavky, či prázdné lékovky). Zároveň doporučuji vyšetření stolice, které však musí být opakované (minimálně 3 x a obden) a vzorek stolice musí mít velikost vlašského ořechu.

Mgr. Hana Bílková Fránková

Obr. 1 vajíčko tasemnice
vajíčko tasemnice

Obr. 2, 3 dospělá tasemnice
dospělá tasemnice dospělá tasemnice

Obr. 4 vývojový cyklus Taenia saginata a Taenia solium
vývojový cyklus <em>Taenia saginata</em> a <em>Taenia solium</em>

Vakcína opět dostupná

Kombinovaná vakcína proti dávivému (černému) kašli, tetanu a záškrtu je opět dostupná a na toto očkování se lze objednávat.

24.4.2024

Výpadek vakcíny proti tetanu, záškrtu, dávivému kašli a obrně

Po předchozích výpadcích třívalentních očkovacích látek proti tetanu, záškrtu a dávivému kašli došlo bohužel i k celostátnímu výpadku náhradní čtyřvalentní vakcíny. V tuto chvíli tak není dostupná žádná vakcína proti dávivému kašli. Dle informací SÚKL je předpokládaný termín obnovení dodávek v květnu.

9.4.2024

Očkování proti RS virům pro těhotné

Nově nabízíme možnost očkování proti RS virům i pro těhotné ženy. Smyslem je ochrana dítěte mateřskými protilátkami v prvních měsících života. Vhodná doba pro očkování je 24. - 36. TT.

15.3.2024

Očkování proti tetanu, záškrtu a dávivému kašli

Kvůli nepříznivé epidemiologické situaci doporučujeme zejména osobám s rizikovými faktory očkování proti dávivému kašli. Třívalentní vakcíny mají nyní výpadek, je ale nově možno se objednat na čtyřvalentní vakcínu proti tetanu, záškrtu, dávivému kašli a obrně. Očkování je doporučováno i těhotným ženám ve 27. - 36. TT.

15.3.2024

Změny v ceníku očkování

Od 1. 1. 2024 platí nový ceník očkování, který je přístupný zde. Nové ceny budou platit i pro již objednaná očkování.

19.12.2023

Očkování proti RS virům

V naší ordinaci jsme zahájili očkování proti RS virům (původcům závažných infekcí dýchacích cest včetně zápalů plic). Vakcinace je určená pro osoby od 60 let věku včetně.

3.11.2023

Očkování proti chřipce

V naší ordinaci jsme zahájili očkování proti chřipce na letošní sezónu. Od října bude možné i očkování klientů našich smluvních pojišťoven s plnou úhradou ze ZP - osob od 65 let věku včetně, zdravotníků (s potvrzením zaměstnavatele) a chronicky nemocných (s potvrzením ošetřujícího lékaře).

26.09.2023

Očkování proti Covidu-19

Proti Covidu-19 již očkujeme novou vakcínou Comirnaty Omicron XBB.1.5 (Pfizer). Očkování je stále plně hrazeno ze ZP pro klienty VŠECH pojišťoven. Od října máme k vakcinaci proti Covidu pravidelně vyhrazeny středy; objednávat se je možno přes Centrální rezervační systém nebo telefonicky.

26.09.2023

 
Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě
Partyzánské nám. 7, 702 00 Ostrava, tel.: 596 200 111, fax: 596 118 661, podatelna@zuova.cz, Datová schránka: pubj9r8,
Bankovní spojení: č.ú. 3235761/0710, IČ: 71009396, DIČ: CZ71009396