Hygienické limity hluku a realita

V reakcích na návrh Ministerstva zdravotnictví upravit realisticky hodnoty hygienických limitů hluku z dopravy v chráněném venkovním prostoru staveb, trvá laická veřejnost, různé aktivistické a ekologické organizace i veřejný ochránce práv na požadavku striktního dodržování stávajících hodnot těchto limitů.

K dosažení společenského konsensu je třeba zvážit obě strany daného problému. Na jedné straně míru společensky přijatelných zdravotních rizik expozice hluku z dopravy a na druhé straně technické a ekonomické možnosti dosažení požadovaného stavu.

Stanovení míry zdravotního rizika je v kompetenci Ministerstva zdravotnictví, které při jeho hodnocení vychází z metodik zpracovaných Světovou zdravotnickou organizací (WHO), které byly v poslední době publikovány nebo se k publikaci připravují. Na těchto publikacích se aktivně podílí i NRL pro komunální hluk. Tyto přístupy jsou v diskutovaném návrhu Ministerstva zdravotnictví začleněny.

Technické (urbanistické a stavební), organizační a ekonomické možnosti řešení dosažení požadované akceptovatelné míry zdravotního rizika jsou v kompetenci orgánů pověřených správou území, řízením a organizací dopravy. Jako příspěvek k diskusi o možnostech těchto orgánů uvádíme materiál, který ve spolupráci s NRL pro komunální hluk zpracovala firma Akustika Praha, s.r.o.. Jde o úvahu, jak by musela klesnout intenzita dopravy na třech vybraných kritických komunikacích v Praze, aby bylo dosaženo nepřekročení stávajících hygienických limitů hluku z pozemní dopravy v noční době v chráněném venkovním prostoru staveb nacházejících se v těchto ulicích. Požadovaný pokles intenzity dopravy by pravděpodobně znamenal téměř úplnou rezignaci na dopravní obslužnost. Přitom, převedení dopravy na jiné komunikace znamená pouze přenesení problému jinam, přičemž i toto řešení je omezeno jednak stávajícím uličním systémem a jednak skutečností, že každá doprava má nějaký cíl, tj. někde končí, takže ji nelze z území zcela vymístit. Soudný posuzovatel pochopí, že „úřední“ možnosti omezení hluku z dopravy v chráněném venkovním prostoru obytných staveb jsou při stávající konstrukci vozidel i vozovek, intenzitě a skladbě dopravy a možnostech silniční a uliční sítě poměrně omezené. Což neznamená, že všechny možnosti nemají být využity. Nabízí se pak ještě jedna „občanská“ možnost, která se však zdá být pouze teoretická: Jsme, jako občané, ochotni snížit počet svých jízd např. na polovinu? Jen tímto způsobem je možné sladit tzv. konkurující si zájmy společnosti, kdy všichni chtějí ticho a zároveň všichni chtějí jezdit auty.

Vakcína opět dostupná

Kombinovaná vakcína proti dávivému (černému) kašli, tetanu a záškrtu je opět dostupná a na toto očkování se lze objednávat.

24.4.2024

Výpadek vakcíny proti tetanu, záškrtu, dávivému kašli a obrně

Po předchozích výpadcích třívalentních očkovacích látek proti tetanu, záškrtu a dávivému kašli došlo bohužel i k celostátnímu výpadku náhradní čtyřvalentní vakcíny. V tuto chvíli tak není dostupná žádná vakcína proti dávivému kašli. Dle informací SÚKL je předpokládaný termín obnovení dodávek v květnu.

9.4.2024

Očkování proti RS virům pro těhotné

Nově nabízíme možnost očkování proti RS virům i pro těhotné ženy. Smyslem je ochrana dítěte mateřskými protilátkami v prvních měsících života. Vhodná doba pro očkování je 24. - 36. TT.

15.3.2024

Očkování proti tetanu, záškrtu a dávivému kašli

Kvůli nepříznivé epidemiologické situaci doporučujeme zejména osobám s rizikovými faktory očkování proti dávivému kašli. Třívalentní vakcíny mají nyní výpadek, je ale nově možno se objednat na čtyřvalentní vakcínu proti tetanu, záškrtu, dávivému kašli a obrně. Očkování je doporučováno i těhotným ženám ve 27. - 36. TT.

15.3.2024

Změny v ceníku očkování

Od 1. 1. 2024 platí nový ceník očkování, který je přístupný zde. Nové ceny budou platit i pro již objednaná očkování.

19.12.2023

Očkování proti RS virům

V naší ordinaci jsme zahájili očkování proti RS virům (původcům závažných infekcí dýchacích cest včetně zápalů plic). Vakcinace je určená pro osoby od 60 let věku včetně.

3.11.2023

Očkování proti chřipce

V naší ordinaci jsme zahájili očkování proti chřipce na letošní sezónu. Od října bude možné i očkování klientů našich smluvních pojišťoven s plnou úhradou ze ZP - osob od 65 let věku včetně, zdravotníků (s potvrzením zaměstnavatele) a chronicky nemocných (s potvrzením ošetřujícího lékaře).

26.09.2023

Očkování proti Covidu-19

Proti Covidu-19 již očkujeme novou vakcínou Comirnaty Omicron XBB.1.5 (Pfizer). Očkování je stále plně hrazeno ze ZP pro klienty VŠECH pojišťoven. Od října máme k vakcinaci proti Covidu pravidelně vyhrazeny středy; objednávat se je možno přes Centrální rezervační systém nebo telefonicky.

26.09.2023

 
Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě
Partyzánské nám. 7, 702 00 Ostrava, tel.: 596 200 111, fax: 596 118 661, podatelna@zuova.cz, Datová schránka: pubj9r8,
Bankovní spojení: č.ú. 3235761/0710, IČ: 71009396, DIČ: CZ71009396