Nanopostřiky ve školách

Zástupci Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě, VŠB – Technické univerzity Ostrava, Ostravské univerzity a Státního zdravotního ústavu jednoznačně nedoporučují aplikaci nástřiku nanočástic oxidu titaničitého ve školách, v mateřských školách a ve všech dalších prostorách, kde lze předpokládat dlouhodobější výskyt této nejvnímavější populační skupiny. Zároveň doporučují regulovat používání těchto technologií ve vnitřním prostředí.

Oxid titaničitý (TiO2) ve formě nanočástic je aktivní materiál vyžadující pro průběh fotokatalýzy excitaci UV zářením. Té ale při použití čistého TiO2 nelze dosáhnout působením viditelného světla v interiéru. Vyžadovalo by to nanočástice dopovat dalšími prvky nebo zajistit osvit umělým zdrojem UV záření, což se pro školní, předškolní a v podstatě pro jakákoliv zařízení s přítomností osob rozhodně nedoporučuje. Účinnost fotokatalytického procesu závisí i na mnoha dalších faktorech, např. významné roli mikroklimatických podmínek (tlak, teplota).

Dalším aspektem účinnosti dané aplikace je nejasnost, jak může přítomnost nanočástic TiO2 na površích ve školách a školkách snížit šíření respiračního onemocnění, které se zcela minimálně šíří nepřímým kontaktem s kontaminovanými povrchy. Primárním zdrojem jsou přítomné osoby a k nákaze dochází následkem inhalační expozice.

Použití nástřiku nanočásticemi TiO2 a jeho nanoformy není doposud v ČR nijak regulováno. Pro vyhodnocení rizik z dlouhodobé expozice není zdaleka dostatečné množství podkladů. Dětská populace je přitom jednou z nejvnímavějších skupin, která je náchylnější k možnému vzniku chronických onemocnění. Navíc se u dětí imunitní systém teprve rozvíjí a vytváří. V případě prokázání příčinné souvislosti s negativními zdravotními dopady bude nutné používání některých sloučenin v nanoformě omezit nebo zakázat.

Výpadek vakcíny proti tetanu, záškrtu, dávivému kašli a obrně

Po předchozích výpadcích třívalentních očkovacích látek proti tetanu, záškrtu a dávivému kašli došlo bohužel i k celostátnímu výpadku náhradní čtyřvalentní vakcíny. V tuto chvíli tak není dostupná žádná vakcína proti dávivému kašli. Dle informací SÚKL je předpokládaný termín obnovení dodávek v květnu.

9.4.2024

Očkování proti RS virům pro těhotné

Nově nabízíme možnost očkování proti RS virům i pro těhotné ženy. Smyslem je ochrana dítěte mateřskými protilátkami v prvních měsících života. Vhodná doba pro očkování je 24. - 36. TT.

15.3.2024

Očkování proti tetanu, záškrtu a dávivému kašli

Kvůli nepříznivé epidemiologické situaci doporučujeme zejména osobám s rizikovými faktory očkování proti dávivému kašli. Třívalentní vakcíny mají nyní výpadek, je ale nově možno se objednat na čtyřvalentní vakcínu proti tetanu, záškrtu, dávivému kašli a obrně. Očkování je doporučováno i těhotným ženám ve 27. - 36. TT.

15.3.2024

Změny v ceníku očkování

Od 1. 1. 2024 platí nový ceník očkování, který je přístupný zde. Nové ceny budou platit i pro již objednaná očkování.

19.12.2023

Očkování proti RS virům

V naší ordinaci jsme zahájili očkování proti RS virům (původcům závažných infekcí dýchacích cest včetně zápalů plic). Vakcinace je určená pro osoby od 60 let věku včetně.

3.11.2023

Očkování proti chřipce

V naší ordinaci jsme zahájili očkování proti chřipce na letošní sezónu. Od října bude možné i očkování klientů našich smluvních pojišťoven s plnou úhradou ze ZP - osob od 65 let věku včetně, zdravotníků (s potvrzením zaměstnavatele) a chronicky nemocných (s potvrzením ošetřujícího lékaře).

26.09.2023

Očkování proti Covidu-19

Proti Covidu-19 již očkujeme novou vakcínou Comirnaty Omicron XBB.1.5 (Pfizer). Očkování je stále plně hrazeno ze ZP pro klienty VŠECH pojišťoven. Od října máme k vakcinaci proti Covidu pravidelně vyhrazeny středy; objednávat se je možno přes Centrální rezervační systém nebo telefonicky.

26.09.2023

 
Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě
Partyzánské nám. 7, 702 00 Ostrava, tel.: 596 200 111, fax: 596 118 661, podatelna@zuova.cz, Datová schránka: pubj9r8,
Bankovní spojení: č.ú. 3235761/0710, IČ: 71009396, DIČ: CZ71009396